V jazykovej škole VAGES učí aj Anna Vargová, ktorá nemá slovenské korene. Napriek tomu hovorí krásne slovensky, prečítajte prečo to tak je.
Odkiaľ pochádzaš a ako si sa dostala na Slovensko?
Pochádzam zo Szegedu, je to mesto na juhu Maďarska, ktoré má s Nitrou spoločné aj to, že tam tiež tečie rieka, sídlia tam univerzity, divadlo a vládne tam výborná a družná atmosféra. Jazyky sa učím celý život, je to môj koníček, slovenčinu som sa začala učiť viac-menej sama.
Na Slovensku žijem už viac ako 10 rokov, po ukončení štúdia som tu totiž začala pracovať. Učila som pár rokov v maďarskom prostredí, ale pracovala som aj na dvojjazyčnej škole, vyskúšala som aj gymnázium, aj základnú školu. Medzičasom som sa snažila osvojiť si a zdokonaliť moju slovenčinu, no je to asi úloha na celý život, takisto, ako sa zaoberať s inými jazykmi, napríklad s nemčinou, ktorú sa tiež učím už dlhé roky.
Aké máš záľuby, koníčky, čo robíš rada vo voľnom čase?
Vždy som sa rada učila cudzie jazyky, je to pre mňa zážitok i dobrodružstvo, neustále objavovanie a dobrý tréning pre mozog. Túto pozitívnu skúsenosť sa snažím odovzdať a prenášať aj na svojich študentov na hodinách anglického jazyka. Okrem toho rada čítam, behám, pozerám filmy.
Čo sa ti páči na slovenskom jazyku?
Na slovenčine ma fascinuje, že s ovládaním tohto slovanského jazyka akoby sa otvárali dvere – alebo aspoň okienka pre iné, podobné jazyky. Rada objavujem a počúvam rôzne nárečia, slovenčina je z tohto hľadiska veľmi bohatý jazyk.
Ako sa ti učí vo Vages, čo ťa na tejto práci baví?
Vo Vagese mám možnosť učiť aj maďarčinu ako cudzí jazyk, je to inšpirujúce učiť svoj materinský jazyk, aj začiatočníkov aj pokročilých. Vyučovanie jazykov je kreatívna činnosť, učiteľ potrebuje veľa nápadov, a musí dobre poznať svojich študentov. Pracovať s ľuďmi je neuveriteľne zaujímavé. Inšpiruje ma to a zároveň je to i zábavne.
Ako si si zvykala na Slovensku, čo ti chýba a naopak čo ťa príjemne prekvapilo?
Ako sa žije na Slovensku? Nie sú tu až také veľké rozdiely, čo sa týka ľudí a mentality, sú to susedné krajiny. Ale keď tu človek žije dlhšie, predsa porovnáva. Podľa mňa sú Slováci skromní ľudía, a preto sú často aj spokojnejší a vyrovnanejší, v porovnaní s Maďarmi. Maďarov vnímam viac ako pochmúrny národ. Ďalej ma na Slovensku fascinuje aj nádherná príroda, malé historické mestečká, je tu toľko pokladov v tak malej krajine!
autor článku: Daniela Hrnčárová